Подписаться:
Поиск по сайту:
Считаете ли вы обязательным отделить власть от бизнеса
Евроатлантическая интеграция
Независимость СМИ   ::   Коррупция   ::   Экономика   ::   Терроризм

03-04-2020 12:32:57
Більше ніж у Трампа. Розмір зарплат українських чиновників від Найєма до Смілянського
Вже є доброю традицією час від часу в мас-медіа висвітлювати скандальні зарплати українських  топ-чиновників. Всі публікації так і залишаються без належної реакції та чіткої позиції  влади – чому у бідній країні доходи чиновників все частіше порівнюють з зарплатою президента США.


Окрім спроб оправдати необхідність високих зарплат «щоб не крали», або чергових обіцянок рішуче зменшити доходи чиновників, все так і залишається без змін.
В сьогоднішніх умовах економічних викликів зростає градус дискусії в соціальних мережах  щодо несправедливості в контексті вибіркового завершення «епохи бідності».  Особливо кричущою є несправедливість на тлі поширеної практики заможних  країн Європи, в  яких запроваджена чітка залежність рівня зарплат держчиновників від рівня мінімальних та середніх заробітних плат в державі.
Зарплати керівників державних підприємств
Фінансування зарплат членів Кабміну у два-п’ять разів перевищують суми, які отримували очільники відомств та їхні зами в Уряді Гройсмана.
Водночас загальні витрати на утримання апарату чиновників також збільшилися. Відтак у держбюджеті на 2020 рік на забезпечення витрат секретаріату Кабінету міністрів  передбачено близько 1,1 млрд грн — це перевищує майже на 26% показники 2019 року (848 млн грн). На потреби Верховної Ради передбачено також 2 млрд грн, тобто на 338 млн грн більше ніж торік. Очільник держави тепер країні також обходиться дорожче: у розпорядженні Держуправсправами, яке забезпечує роботу президента та його офісу, згідно з  даними держбюджету-2020, передбачено 2,4 млрд грн, що на більше ніж 5% до торішніх показників.
Якщо з зарплатами очільників міністерств та відомств все зрозуміло, й населення наразі очікує кардинальних рішень з боку влади, то зарплати топ-чиновників держпідприємств продовжують збурювати суспільство.
Варто зазначити, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно зазначив, що до кінця 2020 року для держслужбовців, які отримують оплату в розмірі понад 10 мінімальних ставок, відбудеться скорочення зарплат до половини початкової суми, пише Українська правда.
Ще під час роботи попереднього уряду увагу суспільства та урядовців привернула історія з мільйонними преміями, які отримали найвищі керівники Нафтогазу після виграшу в російського «Газпрому» у Стокгольмському арбітражі.
Тоді Наглядова рада компанії ухвалила рішення преміювати групу співробітників компанії на значну суму. Є вагомий результат — є винагорода, адже наприкінці минулого року в рамках нових угод, укладених із «Газпромом», Україна домоглася від країни-агресора виплатити близько 3 млрд доларів США.
Інша справа, коли чиновники отримують шалені зарплати наголошуючи, що лише це, фактично, стримує їх не красти. Тобто, така аргументація походе більше на шантаж, а ніж на ефективний менеджмент.
Слід зазначити,   члени наглядових рад українських держкомпаній у середньому заробляють 1,2 мільйона гривень на рік. Мінекоенерго стало відомо, що керівнику ПрАТ «Укргідроенерго» рішенням Наглядової ради в грудні 2019 року йому виплатили понад 3 млн грн премії. За рік сума отриманої винагороди топ-чиновника перевищила 10 млн грн  ($430 тис.) без урахування заробітної плати. Водночас заробітна плата генерального директора ПрАТ «Укргідроенерго» з липня 2019 року зросла більше ніж у тричі, відтак, загальний дохід посадовця за рік складає $647,8 тис., – повідомляє 5 канал.
Наразі зарплата керівника ПрАТ «Укргідроенерго» становить майже 782 тис. грн на місяць.
Увагу до своєї зарплати привернув очільник  «Укрпошти». Адже керівник державної компанії Ігор Смілянський, за його словами, за грудень отримав зарплату розміром 1 мільйон 24 тисячі гривень. Президент США Дональд Трамп отримує лише 33 тисячі доларів, а це близько 800 тисяч гривень за курсом НБУ, пише 24tv.ua.
Обурення також викликають зарплати борців з корупцією на посадах високоприбуткових держпідприємств, зокрема в «Укрзалізниці», зарплата яких сягає 6-8 млн/рік у зв’язку із високим прибутком компаній, про що повідомляв виконавчий директор Офісу реформ Кабінету міністрів Антон Ященко виданню Економічна правда.
Високі зарплати як подолання корупції в «Укрзалізниці»
Попередні вибори чітко показали, з якою легкістю можуть в Україні долаються соціальні ліфти. Красномовним свідченням цьому є  національні особливості боротьби з корупцією, коли невтомні «антикорупціонери» очолили надприбуткові напрямки. Варто зазначити, для багатьох в цій країні досить неочікуваними є кар’єрні трансформації з такими ж фантастичними зарплатами, яким більшість чиновників заможних європейських країн могли лише позаздрити: а… невже так можна? Якщо в країні нічого не змінилося окрім «правильних» зарплат для «правильних» нових чиновників.
Нагадаємо, нещодавно в Укроборонпромі коштом платників податків за «волонтерську діяльність» винагороджено колишнього депутата та «невтомного борця» з корупцією Мустафи Найєма. Згідно з повідомленнями про зміну майнового стану, Найєм 2 грудня 2019 року одержав 310 тисяч 521 гривню, а 27 грудня – ще 176 тисяч 44 гривні зарплати, тобто сумарно член команди менеджерів з величезними амбіціями «під ялинку» отримав від держави близько 487 тисяч гривень за «волонтерство».
Не менш карколомним є кар’єрне зростання Сергія Лещенка в «Укрзалізниці», але з вищою зарплатнею. Як раніше повідомляли ЗМІ, місячна заробітна плата колишнього журналіста та екснардепа Ради від VIII скликання Сергія Лещенка членом Наглядової ради держкомпанії Укрзалізниця складає близько 588 тисяч гривень.
Згодом, на засіданні Наглядової ради «Укрзалізниці» 23 січня 2020 року ухвалено рішення про створення  комітету з питань комплаєнсу та антикорупції, пише LegalHub. Новостворений комітет акціонерного товариства «Укрзалізниця» очолить, як ви вже здогадалися, колишній народний депутат України Сергій Лещенко, як повідомляє прес-служба «Укрзалізниці».
Про розмір зарплатні нового очільника не повідомляється, але як заробляють в «Укрзалізниці» – достеменно відомо. За даними видання Економічна правда, наприклад, зарплата голови «Укрзалізниці» у 2018 році становила майже 10 млн гривень, а минулого року ця цифра становила понад 9 млн гривень.
Нагадаємо, механізм нарахування міністерських зарплат, виплат надбавок, премій та допомог регламентовані чинною урядовою постановою. Відтак, урядовці фактично на свій розсуд ухвалюють рішення щодо розмірів своїх зарплат.
Які зарплати чиновників у Європі
Місячна зарплата президента Франції у 2019 році до оподаткування становила €15,14 тис. Місячний дохід прем’єр-міністра – €15,203. Міністерські зарплати та  держсекретарів — у півтора раза менше – €10,1 тис.  й €9,6 тис.  відповідно до оподаткування.
Зарплата депутатів парламенту в межах €7,2 тис. на місяць. І тут варто зазначити, що закон регламентує кореляцію між зарплатнею депутата та найнижчою й найвищою зарплатою держслужбовця. Відтак, зарплата депутата є  середнім арифметичним від найнижчої та найвищої зарплати французьких держслужбовців.
Доходи топменеджерів великих французьких компаній значно вищі. Наприклад, як повідомляли засоби масової інформації, зарплати керівників французьких компаній та їх підрозділів отримують за місяць від €50 тис. до €70 тис.
Мінімальна зарплата у Франції у 2019 році становила €10,15 на годину, «чистими» мінімальна заробітна плата – €8,03. Відтак, при 40-годинному робочому тижні, як в Україні, в місяць можна заробити мінімум €1827. Середня зарплата у Франції біля €2,3 тис.
У Великобританії торік базова річна заробітна плата представника (депутата) нижньої палати британського парламенту – Палати громад – становила £79 468, або £6 620 на місяць. Варто зазначити, крім базової зарплати, передбачаються різноманітні премії та надбавки за виконання конкретних доручень. Додаткові виплати  можуть подвоїти рівень зарплати депутата нижньої палати британського парламенту.
Посада прем’єр-міністра передбачає річну зарплату разом з доплатами у розмірі £154736, або £12894 на місяць (16,8 тис. доларів, або 15 тис. євро).
Для довідки та розуміння відмінностей зарплат приведемо такі дані:  у Великобританії мінімальна зарплата на годину для людей старше 25 років у 2019 році становила £8,21, або близько £1470 на місяць (€1716, або $1915). Середня зарплата – £2288 на місяць ($2982, або €2672), або £27456 на рік.
Відтак, варто наголосити, що зарплата прем’єр-міністр Великобританії в восьмеро вища за мінімальну, або в майже в п’ять разів перевищує середню по країні.
У Німеччині мінімальний розмір місячної зарплати у 2019 році складав приблизно €1,5 тис.  за 35-годинний робочий тиждень (до оподаткування). Середня зарплата в країні – €37 873 на рік, або на місяць – €3156 ($3521). Середня річна зарплата чиновників середньої ланки – €48 тис., або €4 тис. – на місяць.
Депутат Бундестагу отримує місячну зарплату близько €9,4 тис. до оподаткування. Базовий оклад канцлера – €291 тис. на рік, або €24,3 тис. на місяць. Сума зарплати канцлера може на 25% збільшуватися шляхом різних надбавок, бонусів та доплат. Отже, канцлер ФРН лише у ввосьмеро перевищує зарплату середньостатистичного німця. Міністерська зарплата перевищує в 6,5 раза.
Зарплати міністрів ФРН в середньому на місяць складає €20,82 тис. (зарплата та надбавки). Відтак, їх зарплати в 5,5 раза перевищують середні по країні. Держсекретарі отримують на місяць €18,26 тис.
Місячна зарплата президента Польщі (яка багато в чому є орієнтиром для України), становить 20 000 злотих ($5,27 тис., або €4,73 тис). Це базовий оклад – 12,4 тис. злотих, допомога 5,3 тис. злотих та надбавки.
У вищезгаданому законі зазначено, що, наприклад, зарплата прем’єр-міністра складає 6,2 розміру базової суми, а ще 2 розміри базової суми – надбавка, чи функціональне доповнення до зарплати. В підсумку, зарплата прем’єр-міністра складає  8,2 розміру базової суми. Зарплата міністра – 7,1 базової суми. Спікерам Сейму й Сенату нараховують зарплату по 6,56 базової суми, тощо.
Варто зазначити, розмір базової суми в Польщі вже років 10 без змін, але у 2020 році його збільшили – з 1,8 тис. злотих до 1917 злотих. Відтак, зарплата прем’єр-міністра Польщі зросла у 2020 році до 15,7 тис.  злотих на місяць, міністра – до 13,6 тис.  злотих, тощо. Топ-чиновники можуть отримувати доплати в розмірі до 20% від окладу. Відтак, зарплата, наприклад, міністра може перевищувати 15 тис. злотих.
Заробітна плата польського депутата – біля 10 тис. злотих на місяць. До зарплати передбачені численні надбавки й кошти на депутатську діяльність (діяльність помічників, витрати на переїзди), які разом із зарплатою зростають до 25 тис.  злотих ($6,59 тис., або €5,9 тис.).
В підсумку зазначимо, заробітні плати депутатів та міністрів Польщі лише вдвічі-втричі перевищують середню заробітну плату й вчетверо-вшестеро перевищують «мінімалку». Адже, середня місячна зарплата в Польщі на кінець 2019 року становила 5,182 тис. злотих. Мінімальна зарплата – 2,25 тис. злотих (до оподаткування).

Посмотреть все новости

укр eng
Партнеры

MSZ 

Institute of Mass Information
 

http://www.diamatik.org/index_old.htm

 

Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном

"Зеркало недели"

"Україна і світ сьогодні"

 

 

 

 

 

© Copyright c 2002-2007"Диаматик" www.diamatik.org,
Все права защищены. При любом использовании материалов сайта гиперссылка нa www.diamatik.org обязательна.
Программирование
Абрис-ком
Портал 'Громадський прост_р' : Civic Space Internet
Portal