Доросле населення України не довіряє судовій системі:
85% опитаних громадян переконані в її корумпованості.
Судова система України, на думку населення, є корумпованою і потребує негайного реформування. Заходи з протидії корупції у судовій сфері, які застосовує держава, не користуються довірою населення. Громадяни не довіряють діяльності суддів, прокурорів та адвокатів й впевнені, що корупція поширена на всіх етапах судової процедури.
Таких висновків дійшли експерти Проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції «Гідна Україна», який у жовтні 2007 року здійснив опитування громадської думки щодо рівня корумпованості судової системи в Україні, враженості корупцією окремих сегментів судової системи та поширеності корупції серед тих осіб, які залучені до процесу судочинства в Україні.
Оскільки більшість населення не має власного досвіду стикання з судовими процедурами та точних знань про роботу судової системи, експерти оцінювали сприйняття корупції в судовій системі: 71% опитаних вважають, що корупція дуже або скоріше поширена при виконанні судових рішень; 67% - при призначенні/виборі суддів; 65% - в адміністративній системі суду; 63% - при розподілі справ між суддями.
Якщо врахувати, що судова система знаходиться в центрі уваги більшості українських ЗМІ, а про недоліки судочинства написано багато аналітичних матеріалів та інформаційних повідомлень, не є дивними відповіді респондентів, які
вважають корумпованими всіх учасників судового процесу - і суддів, і прокурорів, і адвокатів: 82% респондентів сказали, що корупція дуже або скоріше поширена серед суддів; 80% - серед прокурорів; 77% - серед адвокатів і співробітників судових установ.
Відзначимо, що за регіональним розподілом, найбільш корумпованою судова система видається мешканцям південних областей, дещо менш корумпованою – мешканцям західних областей України.
Абсолютна більшість опитаних (81% із 87% тих, хто дав відповідь на запитання) вважають тією чи іншою мірою неефективними ті заходи, які здійснює уряд для зниження рівня корупції у судовій системі.
Методика та вибірка дослідження: опитування проводилося за методом індивідуального (face-to-face) інтерв'ю; було опитано 2032 респонденти, старших за 18 років, які мешкають у селах, селищах міського типу та містах усіх областей України, а також у АРК та місті Києві.
Інформація про проект «Гідна Україна»: Виконується компанією Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з українськими організаціями за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект розрахований на два роки і має на меті підтримку незалежного громадського моніторингу й представництво та захист громадських інтересів в пріоритетних сферах боротьби з корупцією, що були визначені Урядом України у програмі співробітництва із Корпорацією "Виклики тисячоліття» (MCC - Millennium Challenge Corporation).